Baby Parade

The 109th annual Ocean City Baby Parade on Aug. 9, 2018.

  

2018 BABY PARADE CONTEST RESULTS
(Winners can pick up awards at the Ocean City Music Pier Welcome Center on Aug. 9 or at City Hall starting Aug. 10.)
 
Bamberger Award
 
Number: 101                                        
Names: Parker Cornick
Theme: Peal of Peck’s Beach
Parents: Liz Cornick
               
Hanscom Award
 
Number: 300                        
Names: Teagan, Delia and Jonas Byer
Theme: The Circus Comes To Ocean City
Parents: Jared and Kelly Byer
 
 
Dahlhausen Award
 
Number: 204
Names: Jonathan Jones-Carafa
Theme:  Ginger Beach House
Parents: Jennifer Jones
 
Canale Award
 
Number: 501                                        
Names:  Tyler and Summer Freeman
Theme:  OCBP Twins
Parents: Melissa Freeman
 
Most Outstanding Twins or Triplets
 
Number:  710        
Names: Garret, Liam and Payton Rose Friel
Theme:  OCFD: Ocean City Friel Department
Parents: Deborah Friel
 
Greatest Distance Traveled
 
Number: 302                                                     
Names: Gabriella Papapietro
Theme:  Strolling Southern Belle From Saratoga, California
Parents: Fran Papaietro
 
 
Division A (Fancy) Section 100 (under age 2) Winner
 
Number: 107                                                        
Names:  Victoria and Giuliana LaMota, Jacob Pensky
Theme:  The Wizard of OZ
Parents: Nicole and Antonio LaMota, Griselda and Brian Pensky
 
Division A Section 100 Runner Up
 
Number:  100                        
Names:  Scarlet Bernacki               
Theme:  Miss Scarlet, Fresh from “The Gardens”
Parents: Janae Bernacki
 
 
Division A Section 200 Winner
 
Number: 205                                                        
Names:  Kendall and Shannon Donnelly
Theme: Princess Tea Party
Parents:  Pamela Donnelly
 
Division A Section 200 Runner Ups
 
Number:  203
Names: Jackson and Cameron Davis
Theme: Up, Up and Away
Parents: Lori Davis-Griffin
 
Division A Section 300 Winner
 
Number: 303                                                        
Names:  Grace and Tierney Kane
Theme:  Fairy Garden Princess
Parents: Kelly Kane
 
Division A Section 300 Runner Ups
 
Number: 302                                                     
Names: Gabriella Papapietro
Theme:  Strolling Southern Belle
Parents: Fran Papaietro
 
 
Division B Section 400 Winner
 
Number:  408                        
Names:   Vivian Firmani
Theme:  Rock Lobster
Parents:  Rebecca Firmani
 
Division B Section 400 Runner Ups
 
Number:  400                                        
Names:  Victoria Selby
Theme:   Splish Splash
Parents:  Christina Selby
 
Division B Section 500 Winner
 
Number: 504                                        
Names:  Mackenzie and Ava Young, Aleissia Strama, and Audrey Doggendorf
Theme:   Go Granny Go
Parents:  Amy Young
 
Division B Section 500 Runner Ups
 
Number:  509                        
Names: Lilian Albright and Thomas Dickinson Jr.
Theme:  Going Ape for OC Golf
Parents:  Lindsay Dickinson
 
Division B Section 600 Winner
 
Number:  600                                        
Names:  Sophia, Gloria and Katelynn Neal, and Sebastian and Isabella Lynch
Theme: Cruella De Vil
Parents: Adrienne Marquette
 
Division B Section 600 Runner Ups
 
Number: 601                                        
Names: Rayleigh, Dillon, Ainsley and Grayson Forrester, Ava and Adler Shappell, and Elijah Poole 
Theme: The Greatest Show
Parents:  Kelsey Ernst, Blair Poole, Jessica Shappell
 
Division C Winner
Number:  708
Names:  Ryan and Angela Medio
Theme:  Ocean City Knows This is the Greatest Show
Parents:  Cindy Medio
 
Division C Runner Ups
 
Number:  703                                        
Names:   Kevin Kohlmann
Theme:  Cowboy Kevin on the Tail East
Parents: Keith Kohlmann
 
Number:  700
Names:  Eddie Kloss
Theme: Helicopter Eddie
Parents:  Ed and Kim Kloss
 
 
Best Float           
Ocean City Theatre Company’s Soptlight Performers Show Choir             
 
Best Musical Act             
Ed Coles Entertainers
 
 
 
 
 
DIVISIONS
 
DIV. A: Children in FANCY (formal, extravagant, traditional, etc.) decorated go-carts, strollers, coaches, kiddie cars, express wagons, etc. or walking.
Section 1: Up to 2 years old
Section 2: Two years up to 6
Section 3: Age 6 up to 10
NOTE: In Division A, if there is more than one child in a wagon, coach, etc., they will be placed in the section of the oldest child.
DIV. B: Children in COMIC (fun, silly, pop culture, etc.) decorated go-carts, strollers, coaches, kiddie cars, express wagons, etc. or walking.
Section 4: Up to 2 years old
Section 5: Two years up to 6
Section 6: Age 6 up to 10
NOTE: In Division B, if there is more than one child in a wagon, coach, etc., they will be placed in the section of the oldest child.
DIV. C: SMALL CHILDREN'S FLOATS. All vehicles including Express Wagons and Baby Carriages, with tops or sides built or added measuring than 3 x 5 feet.
DIV. D:  FLOATS entered by Hotels, Business Concerns, etc. All floats enter boardwalk via 5th Street Ramp and should be in line by 3:30 p.m. If you need to put your float together, you will need to do so off the boardwalk in the designated area on Fifth Street. We cannot have debris on the boardwalk and on the beaches. Floats are judged on the parade route. Providing your own music is encouraged.